sobota 29. marca 2014

6 návykov ľudí, ktorí dokážu byť okamžite sympatickí

Keď sa s niekým stretnete, po otázke „Čo robíte?“ už neviete, čo by ste ďalej povedali.
Nie ste dobrý v spoločenskej konverzácii a tých prvých päť minút je naozaj ťažkých, pretože ste trochu hanblivý a neistý.
Napriek tomu chcete zanechať dobrý dojem. Chcete aby vás ľudia mali skutočne radi.
Tu je pár námetov, ako to ľudia, ktorí dokážu byť pozoruhodne sympatickí robia:
1. Nezaujímajú silový postoj
Ja viem: rodičia vás učili stáť vzpriamene, vypnúť ramená, zámerne vykročiť vpred, znížiť hlas o niekoľko registrov a pri podávaní ruky mať pevný stisk.
Je dobré ukázať sebavedomie aj neverbálne, avšak v prílišnej miere to môže vyzerať tak, že sa snažíte potvrdiť svoju dôležitosť. Vtedy sa môže zdať, že „stretnutie“ je viac o vás, ako o druhej osobe – a to nemá nikto rád.
Nezáleží v akej ste vysokej lige, nie ste nič moc v porovnaní s povedzme Nelsonom Mandelom. Zoberte si z neho príklad. Pozrite sa, ako sa zdraví s Billom Clintonom, nie je v tom žiadne hrbenie.
Cliton robí krok dopredu (čím sa vyhýba silovému postoju „ty musíš prísť za mnou“); Mandela vykročí dopredu s úsmevom a mierne sa nahne dopredu, akoby na jemné naznačenie úklonu (jasné znamenie úcty a rešpektu v takmer každej kultúre) a Clinton robí to isté. Sledujeme dve dôležité osoby, ktoré odložili ukazovanie vlastnej dôležitosti a statusu nabok. Sú prirodzený.
Keď najbližšie niekoho stretnete, uvoľnite sa, vykročte vpred, jemne k nim nakloňte hlavu, usmejte sa a ukážte, že vy ste ten, kto je poctený predstavením – nie oni.
Všetci máme radi ľudí, ktorí nás majú radi. Ak vám ukážem, že som skutočne šťastný, že som sa s vami stretol, okamžite ma začnete mať radi. Vy ukážete, že je to pravda, čo mi pomôže ukľudniť sa a byť sám sebou.
2. Využívajú silu dotyku
Nesexuálny dotyk vie byť veľmi mocný. (Áno, som si vedomý toho, že aj ten sexuálny.) Dotyk dokáže ovplyvniť správanie, zvýšiť šance na to aby vznikla zhoda a vytvoriť dojem, že osoba ktorá sa dotýka je atraktívnejšia a priateľskejšia.
Choďte na to samozrejme opatrne: jemne poklepte druhú osobu na nadlaktie alebo rameno. Spravte to neformálne a tak, aby to nevytváralo pocit ohrozenia.
Pozrite sa ako Clinton po podaní pravej ruky položí ľavú ruku na Mandelovo predlaktie a povedzte mi, či to v kombinácii s jeho postojom a úsmevom nepôsobí úprimným dojmom.
Myslíte si, že rovnaká vec u vás nebude fungovať? Vyskúšajte toto: Keď budete najbližšie kráčať za niekým, koho poznáte, jemne sa ho dotknite na rameno, keď pôjdete okolo neho. Garantujem vám, že budete cítiť, že ste si vymenili oveľa prirodzenejší pozdrav.
Dotyk dokáže zrušiť prirodzené bariéry a znížiť skutočnú aj pomyselnú bariéru medzi vami a druhou osobou – kľúčový komponent vo vnímaní toho, či niekoho máte radi alebo vás majú radi oni.
3. Využívajú svoje sociálne džiu-džicu
Stretnete sa s niekým. 15 minút sa rozprávate. Keď odchádzate, tak si pomyslíte „Wow, výborne sme sa porozprávali. Je úžasná.“
Potom, keď o tom neskôr rozmýšľate, uvedomíte si, že ste sa o tej osobe nič nedozvedeli.
Ľudia, ktorí dokážu byť okamžite sympatickí sú majstri sociálneho džiu-džicu, prastarého umenia, ako hovoriť o sebe, bez toho, že by ste si toho boli vedomý. Majstri sociálneho džiu-džicu sú fascinovaní každým krokom, ktorý ste museli spraviť pri tvorbe kontigenčnej tabuľky, každým rozhodnutím, ktoré ste urobili pri pretváraní 200-slajdovej power pointovskej prezentácie do hovorenej prezentácie hodnej TED-u.
Majstri sociálneho džiu-džicu využívajú svoj záujem, zdvorilosť a spoločenský pôvab, aby vás okamžite okúzlili.
A vy ich za to budete mať radi.
Sociálne džiu-džicu je jednoduché. Jednoducho sa pýtajte správne otázky. Vždy nechajte otvorený koniec a miesto pre opis a hlbší pohľad. Pýtajte sa ako, prečo alebo kto.
V momente, ako sa o niekom niečo dozviete, spýtajte sa, ako to dokázali. Alebo prečo to spravili. Alebo čo sa im na tom páčilo, čo sa vďaka tomu naučili, čo by ste mali urobiť, ak sa ocitnete v podobnej situácii.
Nikomu sa nedostáva príliš veľa uznania. Pýtanie sa správnych otázok implicitne ukazuje váš rešpekt k názorom druhej osoby – a rozšírene, aj k osobe samotnej.
Všetci máme radi ľudí, ktorí nás rešpektujú, už len preto, lebo to ukazuje, že majú dobrí úsudok.
(Žartujem. Tak trochu.)
4. Vytasia niečo prirodzené
Každý je v niečom lepší ako vy. (Áno, platí to aj pre vás.) Umožnite im byť lepšími ako vy.
Mnoho ľudí sa pri prvom stretnutí zapojí do určitej formy súťaženia o najväčší penis. V takýchto prípadoch sa človeku vždy vybaví scéna, keď videl dvoch alfa samcov typu „majster biznisového vesmíru“, ako vyťahujú svoje pomyselné pravítka. (Samozrejme nie doslovne. Dúfam, že ste niečo také nevideli.)
Nesnažte sa vyhrať „súťaž v spoznávaní“. Pokúste sa prehrať. Buďte zdvorilý. Nechajte na seba urobiť dojem. Priznajte si neúspech alebo slabosť.
Nemusíte prezradiť svoje najtemnejšie tajomstvá. Ak druhá osoba povie: „Práve sme kúpili väčšie priestory“, povedzte, „Tu je skvelé. Musím priznať, že žiarlim. Chceme sa presťahovať už niekoľko rokov, ale zatiaľ sa nám nepodarilo zariadiť financovanie. Ako sa vám to podarilo?“
Nebojte sa ukázať trochu zraniteľnosti. Na ľudí možno (na okamžik) robí dojem umelosť, ale úprimne majú radi prirodzenosť.
Buďte sám sebou. Ľudia budú mať radi vaše skutočné ja.
5. Nič nepožadujú
Poznáte ten moment: Rozprávate sa, zisťujete, čo máte spoločné... a potom bum! Niekto to zahrá na networking.
Vtedy sa všetko na vašej vzájomnej interakcii zmení.
Odložte persónu zameranú na ciele a vždy pripravenú využiť príležitosť. Keď chcete niečo požadovať, nájdite spôsob ako pomôcť druhej osobe, až potom sa spýtajte na to, čo potrebujete vy.
Ľudia, ktorí dokážu byť okamžite sympatický sa zameriavajú na to, čo môžu urobiť pre vás – nie pre samých seba.
6. Prirodzene „uzatvárajú“ stretnutie
„Rád som vás spoznal“, hovoríte pritakávajúc, keď sa lúčite. Je to štandardný krok, ktorého dojem sa však rýchlo zabúda.
Namiesto toho sa vráťte na začiatok. Znova si podajte ruky. Použite svoju voľnú ruku na to, aby ste sa druhej osoby jemne dotkli na predlaktí alebo ramene. Povedzte: „Som naozaj rád, že som vás spoznal“. Alebo môžete povedať: „Viete, rozprávanie s vami som si naozaj užil.“ Usmievajte sa. Nie ten neúprimný obchodnícky úsmev, ktorý sa spája s „Prajem pekný deň,“ ale prirodzený úsmev, symbolizujúci vďačnosť.
Urobenie dobrého prvého dojmu je dôležité, ale taktiež aj urobenie dobrého posledného dojmu.
Všetko toto znie jednoducho, nie? Ono to tak naozaj je. Nie je to však úplne jednoduché, najmä ak ste hanblivý. Štandardná, mocenská pozícia, „Dobrý deň, ako sa máte, rád vás poznávam, rád som vás stretol,“ sa vtedy zdá jednoduchšia.
Nepomôže vám však v tom, aby vás mali ľudia radi.
Priznajte si, že je to ťažké. Priznajte, že byť trocha viac úctivý, prirodzenejší, viac zdvorilý ale aj zraniteľnejší znamená vystaviť von viac seba samého. Priznajte si, že na začiatok sa to bude zdať riskantné.
Nebojte sa: Keď pomôžete ľudom, aby mali o sebe lepšiu mienku – čo už je sám o sebe dôvod – budú vás mať za to radi.
A vy budete mať o trochu viac radi samých seba.
ZDROJ:financnytrh.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára