štvrtok 17. júla 2014

21 návykov šťastných ľudí


Všetci túžia po šťastí. Nikto nechce byť smutný alebo depresívny.
Všetci sme už v živote videli ľudí, ktorí sú stále šťastní – aj keď si prechádzajú cez ťažké životné skúšky. Nehovorím to preto, aby som šťastných ľudí ušetril smútku, zármutku alebo žiaľu, ale oni jednoducho nedovolia, aby tieto veci ovplyvnili ich život.
Nasleduje 21 vecí, ktoré robia šťastní ľudia pravidelne, spravili si z nich návyk a možno práve to ich robí šťastnými.
1. Oceňte život
Buďte vďační za to, že sa každé ráno budíte zdraví. Vybudujte si znova voči životu tú detskú zvedavosť. Sústreďte sa na nádheru každej živej veci. Užívajte si dni naplno. Neberte nič ako samozrejmosť. Neberte malé veci na ľahkú váhu.

2. Vyberajte si priateľov múdro

Obklopte sa šťastnými, pozitívnymi ľuďmi, ktorí majú rovnaké hodnoty a ciele ako vy. Ľudia, ktorí sa správajú podobne, vás vždy povzbudia a pomôžu vám dosiahnuť vaše ciele. Pomôžu vám, aby ste sa cítili dobre. Ľudia, ktorí sú tam vždy, keď potrebujete pomocnú ruku.

3. Buďte chápaví

Akceptujte ľudí takých, akí sú a taktiež tam, kde sa v živote nachádzajú. Rešpektujte ich. Ukážte im, že ich chápete a dotknite sa ich s milou a štedrou dušou. Pomôžte, keď sa to dá, bez toho, aby ste sa snažili tú osobu zmeniť. Snažte sa vylepšiť deň každému, koho stretnete.

4. Učte sa donekonečna

Majte prehľad o najnovších novinkách, ktoré sa týkajú vašej práce a koníčkov. Vyskúšajte nové, vzrušujúce veci, ktoré vás vždy zaujímali – ako tancovanie, lyžovanie, surfovanie alebo parašutizmus.

5. Kreatívne riešenie problémov

Neutešujte sa ľutovaním. Akonáhle sa pred vami objaví problém, dajte sa dokopy a začnite hľadať riešenia. Nedovoľte, aby prekážky ovplyvnili vašu náladu. Namiesto toho vnímajte každú prekážku, ktorej musíte čeliť, ako príležitosť, spraviť vo vašom živote nejakú zmenu.

6. Robte to, čo vás baví

Štatistiky hovoria, že 80% ľudí nemá rado svoju prácu. Potom sa ale nemôžeme čudovať, že  je na svete toľko nešťastných ľudí. Najväčšia časť svojho života strávime v práci. Vyberte si kariéru, ktorá vás zaujíma – tie extra peniaze, ktoré zarobíte prácou, ktorá vás nebaví, za to nestoja. Spravte si čas na vaše koníčky a špeciálne záujmy.

7. Užívajte si život.

Zastavte sa a pozerajte sa tú nádheru okolo vás. Život je viac ako len práca. Zastavte sa a privoňajte ružiam, pozerajte sa na západ alebo východ slnka s vaším partnerom, choďte na dlhú prechádzku do prírody… Naučte sa žiť v prítomnosti a užívať si to. Nežite v minulosti, ani v budúcnosti.

8. Smejte sa

Neberte seba alebo život príliš vážne. Určite dokážete nájsť niečo vtipné skoro na každej situácií. Smejte sa na sebe – nikto nie je dokonalý. Ak sa to hodí, tak sa zasmejte a zľahčite si situácie (existujú však situácie, kedy nie je veľmi vhodné smiať sa).

9. Odpúšťajte

Ak budete nevraživí, tak to spraví zle iba vám a nie druhým. Odpúšťajte druhým, aby ste sa vy cítili dobre. Ak spravíte chybu – priznajte sa k nej – poučte sa z nej – a odpustite si.

10. Vďačnosť

Vybudujte si postoj vďačnosti. Spočítajte si všetky veci, za ktoré ste vďační. Všetky. Aj tie, ktoré sa zdajú nepodstatné. Buďte vďační za vašu rodinu, kamarátov, prácu a domov. Nájdite si čas a povedzte im, že ste šťastní, že ich môžete mať vo svojom živote.

11. Investujte do vzťahov

Vždy sa uistite, že ľudia, ktorých milujete, vedia, že ich milujete, aj keď sú medzi vami konflikty. Budujte vzťahy s vašou rodinou a kamarátmi a trávte s nimi veľa času. Neporušte sľuby, ktoré im dáte. Buďte im oporou.

12. Dodržte svoje slovo

Čestnosť je tá najlepšia politika. Každý čin a každé rozhodnutie, ktoré spravíte, by malo byť založené na čestnosti. Buďte čestní k sebe a aj k ľudom, ktorých milujete.

13. Meditujte

Meditácia dodá vášmu veľmi aktívnemu mozgu odpočinok. Keď je váš mozog oddýchnutý, tak máte viac energie a fungujete na oveľa vyššom stupni. Druhy meditácie sú napríklad joga, hypnóza, relaxovanie, afirmácie, vizualizácia alebo iba jednoduché sedenie v tichosti. Nájdite si niečo z toho, čo vás baví a trénujte to každý deň.

14. Starajte sa hlavne o seba

Sústreďte sa na to, aby ste si vytvorili život, aký chcete. Postarajte sa o seba a o vašu rodinu. Nezačnite sa až príliš zaujímať o to, čo robia alebo hovoria druhí. Nenechajte sa chytiť do pasce ohovárania a ukazovania prstom. Nesúďte. Každý má právo na svoj vlastný život a to právo máte aj vy.

15. Optimizmus

Pozerajte sa na pohár ako na poloplný. Nájdite pozitívnu stránku každej situácie. Je určite tam – aj niekedy ju môže byť ťažké nájsť. Uvedomte si, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, aj keď možno nikdy neprídete na to, čo bol ten dôvod. Zastavte negatívne myšlienky. Ak sa k vám negatívna myšlienka aj tak dostane, nahraďte ju pozitívnou.

16. Milujte bezpodmienečne

Akceptujte ľudí, takých akí sú. Neklaďte vašej láske limity. Aj keď sa vám niekedy činy ľudí, ktorých milujete, nemusia páčiť – stále ich milujte.

17. Vytrvalosť

Nikdy sa nevzdávajte. Každú novú výzvu berte ako krok, ktorý vás posunie bližšie k vašim cieľom. Nikdy nezlyháte, ak nikdy neskončíte. Sústreďte sa na to, čo chcete, naučte sa potrebné veci, spravte si plán úspechu a pustite sa do práce. Ľudia sú najšťastnejší vtedy, keď idú za niečím, na čom im záleží.

18. Buďte proaktívni

Akceptujte, ak sa niečo nedá zmeniť. Šťastní ľudia si nemíňajú svoju energiu na veci, ktoré nemôžu kontrolovať. Akceptujte vaše limity. Zistite, ako môžete prebrať kontrolu, aby ste vytvorili výsledky po akých túžite – namiesto toho, aby ste len čakali, kým sa niečo stane.

19. Starostlivosť o seba

Starajte sa o svoje telo, myseľ a zdravie. Choďte na pravidelné prehliadky. Jedzte zdravo a cvičte. Oddychujte. Pite veľa vody. Precvičujte svoju myseľ novými a zaujímavými výzvami.

20. Sebavedomie

Nesnažte sa byť niekým, kým nie ste. Aj tak nikto nemá rád falošných ľudí. Zistite, kým skutočne ste vo vašom vnútri – vaše vlastné osobné klady a zápory. Buďte sebavedomí v tom, kým ste. Buďte tak dobrí, ako to len ide a nepodceňujte sa.

21. Zoberte zodpovednosť do svojich rúk.

Šťastní ľudia chápu, že sú 100% zodpovední za svoj život. Berú plnú zodpovednosť za svoje nálady, postoje, myšlienky, pocity, akcie a slová. Sú tí prví, ktorí si priznajú, že spravili nejakú chybu.
Začnite dnes a preberte zodpovednosť za vaše šťastie do vlastných rúk. Pracujte na budovaní vyššie uvedených návykov, akoby boli vaše vlastné. Čím viac zapojíte tieto návyky do vašich každodenných životov, tým šťastnejší budete.
ZDROJ: http://projektzivot.org

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára