piatok 15. novembra 2013

Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov

Miliardárom a lacno.
Tieto dve slová zriedkakedy pri predstave miliardára idú  dokopy, avšak zdanie často klame. Skromný miliardár je častejší jav než si možno myslíte.

S touto kuriozitou sa môžeme stretnúť  už od Johna D. Rockfellera, ktorý nútil svojho jediného syna nosiť oblečenie po jeho staršej sestre, až po známeho Warrena Buffeta, ktorý aj po veľkých investičných úspechoch stále žije vo svojom  dome v Omahe  (štát Nebraska ) , ktorý kúpil ešte v roku 1955 za 31 000 dolárov. Títo miliardári už dávno dokázali, že nemusíte míňať peniaze, ktoré zarobíte.
Prinášame štyoch  z najúspešnejších  miliardárov dneška:
1. Azim Premji
Podľa časopisu Forbes , Premji  je zakladateľom spoločnosti  Bangalore, pod ktorú patrí spoločnosť Wipro (WIT) v hodnote 17miliárd dolárov. Indický technologický gigant údajne monitoruje množstvo toaletného papiera v rolkách používaných  v prevádzkach Wipro. Podľa denníka India Today Premji použil papierové taniere na synovej svadbe, aby ušetril peniaze.
2. Ingvar Kamprad
Zakladateľ  spoločnosti IKEA, ktorej  hodnota je viac ako 3 miliardy dolárov ochotne pripúšťa, že je šetrný k peniazom. Kamprad využíva pri svojich cestách  zľavnené letenky, riadi 15-rokov staré Volvo a má dom plný nábytku IKEA, ktorý sám poskladal. Dokonca vyhodil svojho  holiča, pretože  našiel niekoho iného,  kto ho  ostrihá za desať dolárov.
3. Michael Bloomberg
Keď sa podnikateľ  Michael Bloomberg stal primátorom  New York City, majetok mesta vzrástol o 30 miliárd dolárov . Michael Bloomberg v tej dobe vyhlasil, že celých desať rokov nosil na svojich nohách tie isté mokasíny. Bloomberg  pre New York Post uviedol : "Nemusíte vyhadzovať staré a kupovať si nové, keď môžete  použiť tie staré."
4. Chuck Feeney
Feeney založil sieť "Duty free shops" , ktorej hodnota sa odhaduje na 1,3 miliardy dolárov potom, čo  viac ako 6 miliárd dolárov venoval  na charitu. Feeney cestuje metrom, lieta komerčnými letmi a kupuje si konfekčné oblečenie. Jeho päť detí pracovalo cez vysokú školu ako čašníci, slúžky a pokladničné.
Feeney plánuje do roku 2016 všetky svoje peniaze venovať a prerozdeliť. „Svoj posledný šek chcem venovať!!!“
Je treba  zdôrazniť, že títo štyria miliardári sú filantropi, takže čím viac šetria, tým viac aj venujú na rôzne charity a projekty. Tzv. „Giving Pledge“ je záväzok najbohatších sveta, že väčšinu svojho majetku darujú na charitu.
Ak je najbohatší človek ten, kto je spokojný aj s málom, potom sú najbohatší možno práve títo miliardári.
Preložil: Karol Staudinger
Zdroj: Yahoo, financnytrh.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára