pondelok 21. apríla 2014

AKO NAPÍSAŤ DOBRÝ ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÝ LIST?

V dnešnej dobe to jednoducho už tak funguje. Ešte skôr ako sa stretnete zoči-voči potenciálnemu zamestnávateľovi sa musíte odprezentovať. Písomne. Aby ste ho zaujali. Aby na ten pohovor z kopy ľudí vybral práve vás. Jednoducho, musíte mať perfektný životopis a motivačný list.

Práve tieto dve zložky sú akási prvá vstupná podmienka, keď žiadate o zamestnanie. Je to vaša vizitka, váš úplne prvý dojem. Preto je tak veľmi dôležité venovať tomu dostatok času a pozornosti, a hlavne, PRAVIDELNE TIETO ZLOŽKY UPRAVOVAŤ A AKTUALIZOVAŤ.

Životopis

Ak si ešte pamätáte, v škole nám tých typov životopisov predstavili niekoľko. Určite zabudnite na ten beletrizovaný. Rozprávky o vašom doterajšom živote nikoho zaujímať nebudú aj keď ich napíšete pekne. Iný ako štrukturalizovaný životopis spôsobí, že vaša žiadosť poletí rovno do koša.

Pevná štruktúra

Napísať takýto životopis správne je jednoduché. Má presne dané, aké údaje a v akej forme má obsahovať. Je stručný, jasný, výstižný, prehľadný a na rozdiel od toho beletrizovaného, je bez emócií. Obsiahnuť má základné informácie o vás, vaše vzdelanie, predchádzajúce zamestnania (radené od najnovšieho), vodičské, počítačové a jazykové zručnosti a v neposlednom rade povahové črty.

Na internete sa dá nájsť niekoľko prototypov, do ktorých budete iba vypĺňať a životopis sa vytvorí sám. Odporúčam využiť niektorú z týchto platforiem, predídete tak zbytočným chybám.

Neklamte

V životopise nikdy neklamte, nezveličujte a nepodvádzajte. Príde sa na to. Ak ste v angličtine začiatočník, napíšte to tam. Pokročilý rozhovor v cudzom jazyku na pohovore by vás totižto mohol nepríjemne prekvapiť. Tak isto preskúšanie, či ste v tom worde ozaj expert alebo iba pokročilý. Platí to aj pre výpočet vašich povahových vlastností. Nikto nie je dokonalý, takže ak nie ste kreatívny workoholik, nemusí to tam svietiť.

Základ základov

Ku každému životopisu sa pridáva aj žiadosť o zamestnanie alebo motivačný list. V ňom presviedčate, že práve vy ste pre firmu to najlepšie, že ju dobre poznáte a že jednoducho jediné dobré bude prijať vás. Základnú, pevne stanovenú formu si udržte. Formálna hlavička, oslovenie a fakt, že reagujete na danú konkrétnu pozíciu. Potom by sa hodil krátky odsek o danej firme a jej kvalitách (prečo je podľa vás dobrá) – nepreháňajte, seriózne zhodnoťte...

Nový odsek a prechádza sa na vás, vaše znalosti, skúsenosti a prečo by ste sa práve vy mali byť novým zamestnancom. Napíšte aj to, čo firme môžete ponúknuť, ako a kam ju posunúť a podobne. Buďte kreatívny, ale slušný. Vyzdvihnite klady, ale nezhadzujte zápory. Netlačte nič do extrému. Iba presvedčte.

Na internete nájdete kopec platforiem aj pre vytvorenie motivačného listu. Inšpirujte sa nimi, ale nekopírujte. Skopíruje ich ďalších 70 ľudí, ktorí sa budú hlásiť na vašu pozíciu. A už len tým, že vy budete iný, zažiarite.

Aktualizovať, aktualizovať, aktualizovať

Každá vaša žiadosť, ktorú zasielate musí byť prispôsobená špeciálne danej firme. Žiadne univerzálne frázy. Vy musíte byť konkrétny. Aby bolo vidieť, že tú firmu poznáte, chcete, zlepšíte a patríte do daného kolektívu zamestnancov. To je vaša výhoda.

Žiadne gramatické chyby

Ak náhodou nie ste majster v slovenskom jazyku a v písanom prejave sa vám sem-tam nejaká tá hrúbka pošťastí, poproste niekoho o kontrolu. Zbytočné chyby a slová, v ktorých ten nesprávne dosadený ypsilon bije do očí, vám opäť zníži body v hodnotení.

Suma sumárum

Životopis a motivačný list sú vaša vstupenka. Vďaka nej sa vedľa vášho mena zapíšu prvé body. Vaše prvé skóre. Buď vás posunú ďalej alebo vyradia úplne. Nie je to žiadna veľká veda. Preto prosím, venujte pár hodín zostaveniu kvalitných dokumentov – napríklad aj pomocou tohto krátkeho manuálu.  Aby ste svoje šance iba zvýšili.
ZDROJ:www.iamcool.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára