
potenciálne veľmi účinným pri liečbe rôznych typov rakoviny je Graviola.
Čo je to?

Liečivé účinky
Už dávno boli amazonským indiánom známe liečivé účinky tohto stromu pri klasických ochoreniach. Kôra, listy a korene pôsobia ako sedatívum, antispasmodikum, hypotenzívum a nervové sedatívum. V Peruánskej oblasti sa čajom z listov lieči cukrovka, v Brazílii sa zasa odvar z kôry používa na podporu funkcie pečene. Z nezrelých plodov a z listov macerovaných v oleji sa vyrábajú účinné domáce lieky proti neuralgii, artritíde a svalových bolestiach. V oblasti Karibiku k tomuto využitiu pristupuje liečba hypertenzie, chrípky, rozdrvené semená sa používajú na vypudenie parazitov z čriev.
Prvé výskumy s Graviolou sa začali už v 40 rokoch minulého storočia. Predmetom záujmu sa stali zaujímavé zlúčeniny, ktoré suú obsiahnuté v listoch , kôre a koreňoch s názvom anonové acetogeníny. Tri navzájom nezávislé skupiny v najmenej ôsmich klinických štúdiách potvrdili, že tieto zlúčeniny majú silné protinádorové účinky a vysokú selektívnu toxicitu proti rakovinovým bunkám bez toho aby poškodzovali bunky ktoré sú zdravé. Navyše, selektívna toxicita pri niektorých anonacetogenínoch bola potvrdená už pri veľmi nízkych dávkach. Až v roku 1998 boli publikované ďalšie štyri vedecké práce, ktoré bližšie špecifikujú tieto výnimočné zlúčeniny a ich lokalizáciu rozšírili aj na ďalšie druhy a rody z čeľade anonovitých. Výskumu anonacetogenínov sa začala venovať najmä Purdue University v štáte Indiana a financoval ich Národný ústav pre výskum rakoviny. Z výskumov vyšlo najmenej 9 amerických a medzinárodných patentov na antikarcinogénne a insekticídne využitie anonacetogenínov
Anonacetogeníny môžu selektívne inhibovať aj rast rakovinových buniek ktoré sú rezistentné voči adriamycínu – chemoterapeutiku, ktoré je síce veľmi účinné ale zároveň vysoko toxické pre zdravé bunky.
Ako pôsobia anonacetogeníny?

Anonacetogeníny z gravioly boli schopné účinne zasiahnuť voči bunkám pľúcneho karcinómu, adenokarcinómu prostaty, karcinómu pankreasu, adenokarcinómu tračníku, bunkám rakoviny pečene, ale aj bunkám lymfómu.
V súčasnosti výskum anonacetogenínov pokračuje aj pri iných druhoch rodu Anona a aj pri príbuznom rode Rollinia. Výskumníci zverejnili aj zaujímavú správu, že anonacetogeníny sú schopné pomocou inhibície NADH dehydrogenázy potlačiť infekciu vírusom HIV. Zdá sa, že anonacín, ako hlavný anonacetogenín z gravioly bude ďalším sľubným liekom v liečbe rakoviny tak, ako sa voľakedy pred 30 rokmi objavili lečivé účinky taxolu z kôry tichomorského tisu. Ten sa neskôr podarilo pripraviť aj synteticky, a mohol byť zavedený ako účinné chemoterapeutikum pri liečbe viacerých druhov nádorov. Príprava syntetického anonacínu sa však ukázala omnoho zložitejšia, a preto to jedna zo zainteresovaných farmaceutických spoločností vzdala, hoci o výnimočných vlastnostiach tejto zlúčeniny vedeli. Prírodné zlúčeniny sa totiž nedajú patentovať, pre výrobu takého lieku by teda nemala výhradné právo.
Mnohí pacienti ani prírodní liečitelia však nečakajú – zaraďujú listy a kôru gravioly do svojich liečebných postupov ako doplnkovú, resp. podpornú liečbu klasických liečebných postupov. Pri takejto liečbe sa využívajú predovšetkým listy a kôra, pretože v semenách a koreňoch sa zistili tak vysoké dávky acetogenínov, že vykazujú toxické účinky. Známa je napr. indukovaná Parkinsonova choroba v krajinách, kde sa semená využívajú ako bežný liek proti parazitom. Preto je pri akejkoľvek samoliečbe na mieste naozaj veľká opatrnosť, a užívanie semien a koreňov sa vôbec neodporúča. V literatúre sa bežne odporúča dávkovanie prášku z listov 2-3 gramy 3až 4 krát denne ako maximálna tolerovaná dávka. Pri užívaní prípravkov z gravioly sa tiež treba vystríhať užívania doplnkov ktoré obsahujú koenzým Q10, ktorý pôsobí úplne opačne(stimuluje prísun energie do buniek).
Graviola je teda naozaj sľubným liekom z Amazonského dažďového pralesa. Doteraz bolo objavených vyše 40 rôznych anonacetogenínov len z druhu Anona muricata, a z ostatných 37 druhov čeľade Anonovitých bolo získaných cez 350 ďalších anonacetogenínových zlúčenín. Aké prekvapenia teda ukrýva Amazónia, ukážu až roky ďalšieho intenzívneho výskumu tejto zaujímavej čeľade rastlín.
Graviola u nás
Výživové doplnky z gravioly sú v súčasnosti naozaj vychytené. Viaceré internetové obchody, ktoré ponúkajú kapsule s graviolou majú tovar dlhšiu dobu vypredaný. Aj to svedčí o obrovský záujem o túto pozoruhodnú liečivú a ovocnú rastlinu. Práve Zelený Kuriér vám teraz ponúka naozaj zriedkavú príležitosť, kúpiť si živú rastlinku gravioly a zoznámiť sa s týmto skvostom z ríše liečivých rastlín bližšie. Veríme, že naozaj nikto nebude potrebovať testovať liečivé účinky anonacetogenínov z gravioly (čo ostatne ani neodporúčame) ale určite oceníte fakt, že graviola je dekoratívnou izbovou rastlinou, ktorá sa pri dodržaní zopár základných podmienok pestovania nielen veľmi jednoducho pestuje, ale za 5 až 6 rokov vás poteší veľkými a lahodnými plodmi, ktoré sú schopné dozrieť aj u nás na Slovensku, čoho dôkazom sú práve rastliny ktoré sme pre vás pripravili a ktoré pochádzajú zo semien z plodov ktoré dozreli práve na Slovensku.
Pestujte aj VY doma: Kliknite TU a viete si to objednať!
Preklad: Csaba Brezo
Zdroj: zelenykurier.sk
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára